Web sitemize hoşgeldiniz.

5 Şişle Nasıl Çorap Örülür, Beş Şişle Şık Çorap Yapımı ve Tarifi

Her ne kadar çorap küçük ebatlara sahip bir örgü modeli olsa da detaylı olarak el işçiliğine yer verilmekte. Şöyle ki çeşitli kısımların yapılması ile beraber çorap modeli ortaya çıkmakta. Bunun için 5 şişle nasıl çorap örülür merak edenlere önce kısımlardan söz etmek daha doğru olacaktır. Örneğin ilk olarak lastik kısmı ile başlanır. Arkasından ise bilek ve topuk kısımları geliyor. Ayak kısmı ile burun kısmını da tamamlamanız halinde birleştirmeye geçmeniz mümkün. Beş şişle çorap örnekleri ve yapılışı sayesinde kısa sürede harekete geçeceksiniz. Öncelikle şişlerden yapılan çorap modeli için gerekli malzemeleri sıralamak gerekirse;

 • Adından da anlaşıldığı üzere 5 adet şişe ihtiyacınız olacaktır.
 • 5 numaralı şişlerden çorap modellerinin yapımına geçilmekte.
 • Kalınlıklarını dikkate alarak ip tercihlerinde bulunmanız gerek.
 • Yün iğnesi ile makasa temin ettikten sonra örmeye başlayabilirsiniz.

Çorap Modelinin Lastik ve Bilek Kısmı

5 şişle nasıl çorap örülür öğrenmek istiyorsanız ilk olarak tek bir şiş üzerinden 36 ilmek atarak ilerleme sağlayabilirsiniz. Sonrasında ise ilmeklerin şişlere 4’er tane olacak şekilde paylaştırılması gereklidir. Bu şekilde her şiş üzerinden toplam 9 ilmek olacaktır. 5. şişi kullanarak örmeye başlamanız ve ilk sıranın düz olmasına dikkat etmeniz gerekmekte. Lastik kısmında düz örgülere yer vermek çorapların daha rahat hale gelmesini sağlayacaktır. 3 sıra kadar düz ördükten sonra ise 7 sıra kadar hem düz hem ters olarak lastik örgüsünü 10 sıra kadar devam ettirmeniz yeterli olacaktır.

Bilek kısmı için ise düz örgünün 10 sıra boyunca devam ettirilmesi gerekmekte. Sadece bu işlemin gerçekleşmesi halinde hem bilek hem de lastik kısımları tamamlanmış olacaktır. Beraberinde ise diğer kısımlara başlayarak çorap yapımını tamamlayabilirsiniz.

5 Şişle Çorap Örgüsü Anlatımlı

Beş şişle patik modelleri 2018 yılında bir hayli dikkat çekmiştir. Nitekim patiklerden önce çorap yapımına yönelik anlatımlara göz atmanızda fayda var. Örneğin topuk kısmını detaylı olarak öğrenmeniz halinde patik modellerine geçmek zor olmayacaktır. Bu anlamda 1. ve 4. şişleri kullanarak ilmekleri örmeye devam etmelisiniz. 2. ile 3. şişlerin bu esnada sabit kalması gerekmekte. Devamında ise;

 • Hem düzünü hem de tersini düz bir şekilde örmeniz gereklidir.
 • Örgü sonlandıktan sonra ipin arkaya doğru gerilmesi önemlidir.
 • Sol taraftan öne geçirdikten sonra ip ile çift ilmek elde etmiş olacaksınız.
 • Tüm şişteki ilmeklerin de örülüp geçilmesi gerekiyor.
 • Aynı işlemler geçirdiğiniz şiş üzerinden devam ettirilmelidir.
 • Çift ilmek elde ettikçe diğer şişe geçmelisiniz.
 • Dış kenarların oluşması halinde bütün ilmekleri 2 sıra boyunca örmelisiniz.

5 şişle nasıl çorap örülür sorularına karşılık olarak devamında ayak kısmı için 15 sıra düz örgüye geçilir. Burun için ise her şiş üzerinden 4 ilmek kesmelisiniz. Burun kısmının düzgün hale gelmesi neticesinde toplama aşamasına geçebilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: