Web sitemize hoşgeldiniz.

Abdominal Aort Anevrizması Nedir?

İnsan Vücudunun en büyük damarı olan atardamarın olduğundan %50 daha fazla genişlemesine yol açan bir hastalık türüdür.  Eğer hastalık zamanında tedavi edilmezse ölümcül sonuçlar doğurabilir. Hastaya Abdominal Aort Anevrizması Ameliyatı yapılıp yapılmayacağına hastalığın büyüklüğüne göre karar verilir. Eğer Anevrizma ilerlediyse cerrahi müdahale gerekebilir.

Aort Anevrizması Ameliyatı Ölüm Riski

Bu hastalık kalp damarlarında meydana gelen ve dolayısıyla ölüm riski taşıyan bir hastalıktır. Eğer hastalığınız ilerlemişse doktorlar size cerrahi bir müdahalede bulunmak isteyebilirler. Bu müdahale için sizi ameliyat edecek olan cerrahlar size kesinlikle %100 yaşama garantisi vermezler. Her ameliyatın kendine göre bir zorluğu vardır. En basit ameliyat çeşidi olarak değerlendirdiğimiz Apandisit ameliyatı için bile herhangi bir cerrah size %100 yaşama garantisi sunmaz. Aort Anevrizması Ameliyatı Kaç Saat Sürer? Diye merak ediyorsanız ameliyat en az 2.5, 3 saat sürer ancak ameliyat sırasında gelişen olaylar bu süreyi uzatabilir. Aort Anevrizması Ameliyatı Sonrası Ölüm Riski azalır. Kişi normal hayatına dönebilir.

Aort Anevrizması Belirtileri

Anevrizmalar genellikle çok aşırı bir belirti göstermezler. Ancak eğer karnınıza elinizi koyduğunuzda bir top vurmasını hissediyorsanız, karın bölgenizden belinize yayılan şiddetli bir ağrınız varsa veya karın bölgenizde dışarıdan bakıldığında görülebilir bir titreme yaşıyorsanız en yakın sağlık ocağına başvurmak sizin için en doğru tercih olacak. Anevrizmanın konumuna göre hastalık ses kısıklığına bile neden olabilir.  sırtınıza vuran göğüs ağrıları yaşıyorsanız acilen bir hastaneye gitmeniz gerekir. Eğer Aort Anevrizması teşhisi konulmuşsa iki farklı yöntem ile ameliyat olabilirsiniz. Birincisi açık aort anevrizma ameliyatı bu yöntemde hastanın karnı açılarak genişleyen anevrizmalı damar yerine sentetik bir damar dikilir. Ameliyat sonrasında hasta uzun yıllar boyu sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilir.  Diğer bir yöntem ise kapalı aort anevrizma ameliyatı yöntemidir. Bu ameliyatta hastanın kasık bölgesinden küçük kesiler açılır. Bu kesiler içerisinden sentetik damarlar yerleştirilir ve damarın patlama olasılığı engellenmiş olur. Hasta bu ameliyat türünde açık yapılan ameliyata göre daha hızlı bir iyileşme süreci geçirir. Hastaların Aort Damarı Yırtılması Ölüm Riski çok büyüktür. Bu yüzden hastalığın erken teşhis edilmesi çok önemlidir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: