Web sitemize hoşgeldiniz.

Addison Hastalığı Nedir?, Addison hastalığı belirtileri ve tedavisi

Addison hastalığı böbrek üstü bezlerinin Streoid, aldestoren ve kortizol gibi hormonları yeterince üretememesi sonucunda ortaya çıkar. Addison hastalığı tedavisi için doktorunuzun belirlediği son derece önemli ilaçlar vardır. Bu ilaçları kullanırken bir dozunu bile atlamamaya dikkat etmeniz gerekir. Çünkü Addison hastalığı sürekli olarak devam eden kronik bir rahatsızlıktır. Addison hastalığı bitkisel tedavisi çoğu kişi tarafından önerilse de en yakın sağlık kuruluşundan alacağınız yardım ve doktorunuzun önerdiği ilaç tedavileri her zaman daha net sonuçlar vermektedir.

Addison Krizi

Stresli olduğumuz anlarda vücudumuzda bulunan adrenalin bezlerimiz Kortizol isminde bir hormon üretmeye başlarlar. Kortizol hormonu vücudumuzun yasadığı stresli durum karşısında verdiği en önemli tepkilerden bir tanesidir. Addison hastalığına sahip olan kişiler vücutları stres altındayken Kortizol veya aldosteron hormonu üretimini gerçekleştiremezler. Kortizol üretememe kişide halsizlik ve yoğunluğa neden olabilir. Vücudun salgılayamadığı Kortizol seviyesi hızla bir düşüş yaşadığı zaman addison krizi gelir. Addison krizi son derece acil ve hayati tehlikesi bulunan bir rahatsızlıktır. Addison hastalığı hangi hormon seviyesi düşünce kendisini addison krizine dönüştürür? Sorusunun cevabını da yukarıda vermiş olduk. Bu tür durumlarda hastaya acil bir doktorun müdahale etmesi gerekir.

Addison Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen bir addison hastalığı ölümcül sonuçlar doğurabilir. Özellikle addison krizi geçiren bir hastanın en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir çünkü adison krizleri son derece tehlikeli krizlerdir. Bu krizlerin oluş nedeni addison hastalığına sahip olan bir kişinin ani şok geçirmesi, kaza, aşırı sıcak hava, kendini zorlama gibi nedenlere bağlı olabilir. Addison hastası bir kişi şiddetli hastalık geçirdikten sonrada addison krizi geçirebilir. Kusma ve ishal gibi hastalıklar buna dahildir. Diğer bir ismiyle tunç hastalığı sahibi olan insanların kriz geçirdiğini gösteren belirtiler;

  • Bulantı, kusma yada ishal
  • Sırt, bacakalr ve karın bölgesinde şiddetli bir ağrı
  • Kan şekeri ve tansiyonun düşük olması
  • Nabzın hızlı atması
  • Şuur bozukluğu ve bilinç kaybı gözlemlenir.

Addison hastalığı birçok farklı nedenden dolayı oluşabilir. Ancak genel anlamıyla addison hastalığı nedeni olarak kanser, enfeksiyon ve adrenal-hipofiz bezlerinin yeterli çalışmamasını gösterebiliriz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: