Web sitemize hoşgeldiniz.

Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Ağız ve diş sağlığının önemi, dişlerin çürümesini ve ağzımızda bakteriler oluşmasını önlemek için oldukça büyüktür. Bu nedenle anne ve babalar henüz küçük yaşlarda iken çocuklarına ağız ve diş sağlığının önemini anlatmalı, onları günde iki kez dişlerini fırçalamaya teşvik etmelidirler. Fakat dişleri fırçalamakla tam olarak istenilen bakım sağlanmış olmamaktadır. Diş, diş eti, dil, damak, dudak ve gırtlak bakım ve temizlik işlemleri tüm bu organları da kapsamalıdır.

Ağız içinde ve boğazımızda bulunan floranın bozulmaması için ağız ve diş sağlığının önemi oldukça büyüktür. Flora denilen bu bakteri topluluğu hem ağız ve diş sağlığı açısından, hem de pek çok hastalıktan korunmak için oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Ağız ve diş sağlığımızı korumak için dişlerimizi günde iki defa fırçalamanın yanında uymamız gereken bazı kurallar da vardır. Çay, kahve, karbonhidratlı, asitli, aşırı sıcak ve soğuk içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Bu tür içecekler diş eti ve minelerini zarara uğratacaktır. Diş sağlığının bozulması ile birlikte vücudumuzda pek çok hastalıklar da ortaya çıkacaktır. Bu nedenle diş fırçasının yanında diş ipleri, ağız çalkalama suyu ve florürlü ve sütlü diş macunlarından yararlanılmalıdır.

Ağzımızın sindirim sistemimizin girişi olduğu düşünüldüğünde ağzımızda oluşabilecek herhangi bir rahatsızlıkta sindirim sistemimizin de etkilenmesi gayet doğaldır. Ağız ve diş sağlığının bozulması ile kalp, böbrek, eklemler ve pek çok organımızda enfeksiyonlar oluşmakta ve tüm vücudumuz bu durumdan etkilenmektedir.

Özellikle de diş eti hastalıkları en önemli ağız ve diş problemidir. Oluşan herhangi bir iltihaplanma sinüzit, bademcik iltihabı ve solunum sistemi hastalıklarına yol açabilmektedir. Ülkemizde pek fazla önemsenmeyen ağız ve diş sağlığını korumak aslında oldukça basittir. Dikkat edilmesi küçük ayrıntılar ve yılda iki kez diş hekimi muayenesi ile aslında sorun başlamadan çözüme uğratılabilir.

Ağız ve dişleri korumak, vücut sağlığının yanı sıra estetik açıdan da oldukça önemlidir. Özellikle iş toplantılarında ve sosyal hayatta ilk bakışta dikkat çeken yer ağız ve dişlerdir. Bu nedenle birey ve toplum bilincinin oluşturulması gerekmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: