Web sitemize hoşgeldiniz.

Akademik Makale Ve Bilimsel Makale Farklılıkları

Makale; herhangi bir konuda ki görüşleri, bildirileri, fikirleri öne sürmek için yazılan edebi bir yazıdır. Bir yazının makale niteliğini elde etmesi için belirli özellikleri barındırması gerekiyor. Özgün olması, açık ve anlaşılır olması, bir konuyu yansıtması ve bu konudaki görüşlerin belirtilmesi, amacının bilgi vermek ( didaktik) olması, belirli kuralları yansıtması gibi özellikler bir yazıda bulunuyorsa ve bu yazınız dergi, gazete ve uygun sitelerde yayınlanıyorsa bu yazıyı makale olarak adlandırmak mümkündür.

Makale özelliklerini taşıması yeterli değildir, makalenin belirli kurallara göre yazılmış olması gerekiyor. Bir makale başlıksız olmamalı. Mutlaka içeriğine uygun bir başlık atılmalı daha sonra makaleyi yazacağınız konuyu zihninizde taslak haline getirmelisiniz. Bu taslağı yazıya dökerken de kompozisyon kuralları gibi giriş gelişme sonuç bölümleri mutlaka olmalı.  Giriş bölümünde yazmak istediğiniz konu hakkında ön bilgi sunmalısınız. Gelişme bölümü farklı bir paragraf olup detaya inmek demektir. Gelişme bölümünde anlatılmak istenen eksiksiz bir şekilde anlatılmalı. Kanıtlanmak istenen düşünme kanıtlanmalı. Sonuç olarak yazdığınız makalenizde kanıya varmalısınız. Okuyucunuzun zihninde bir birikime yer vermiş olmalısınız. Makale yukarıda taşıması gereken nitelikler ve belirli kurallarından bahsettik. Makaleler farklı çeşitlere sahiptir. Biz bu yazımızda sizlerle akademik makale ve bilimsel makale arasındaki farkları belirtmek istedik.

Akademik makale; akademik düzeyde yazılmış makaledir. Akademik makale yazı türüdür. Bu yüzdendir ki bir yazının makale olabilmesi için gerekli tüm özellikleri ve kuralları tabi ki yansıtıyor fakat ekstra olarak bazı özelliklere sahip olmalı. Bu özellikler şunlardır; makalenin giriş gelişme sonuç bölümlerinden ziyade akademik makalede sıralama şöyle olmalıdır. Başlık, özet, anahtar kelime, vurgulanmak istenen mesaj, giriş, gelişme, sonuç bu sıralama takip edilmiş olmalı. Akademik makale dili ister sade ister ağır bir dil kullanılır. Hitap ettiğiniz kesimin diline göre tercih yapabilirsiniz. Akademik makale yazmak istiyorsanız, yazmak istediğiniz konu hakkında daha önce makale yazılmış olmamalı. Dil anlatım yazım kurallarına dikkat edilmeli. Didaktik olması esastır.

Bilimsel makale ise;  yine makale türü olduğu için makale yazısının tüm özellikleri ve kuralları yansıtıyor olmalı. Akademik makaleden farklı olarak ta; başlık, özet… Vb sıralama sonucunda bilimsel makalede kaynakça mutlaka belirtilmeli. Kaynakça sonuç bölümünde veya sonuçtan sonraki paragrafta belirtilir. Bilimsel makale dili mutlaka açık anlaşılır ve yalın olmalı. Sade bir dile sahip olmalı. Bilimsel makale düşündürücü, düşündürürken öğretici olmalı. Farklı bakış acılarına yer ediyor olması da esastır. Keza akademik makale gibi mutlaka yazım imla kurallarına dikkat edilmeli. Uzmanlık gerektiren bir makale olduğu için bilimsel makale yazılan konuda detaylı bilgi birikimi elde edilmiş olmalı.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: