Web sitemize hoşgeldiniz.

Akademik Makaleler

Akademik Makale yazı türleri için de bilimle en fazla haşır neşir olanlardandır. Bilimsel bilgiyi aktarmak amaçlı yazılan bu yazılar daha çok bilimsel bir konunun detaylı incelenmesi sonrasında yayınlanmaktadır. Makalenin bir görüşü ispatlamak ve desteklemek üzere yazılan tarafsız yazılar olduğunu göz önünde bulundurursak “akademik makale” daha çok akademik amaçlı yazılmış olan ve yazılabilecek diğer makalelere ilham vermesi beklenenlerdir. Düşüncenin, makalenin ana kaynağını oluşturduğu bu tip yazılar da, konunuzun detaylı bir araştırma sonrasında sunuluyor ve diğer bilimsel makalelerden alıntılarla desteklenebiliyor olması makaleyi güçlendiren ve sağlamlaştıran unsurlardan olacaktır. Kısaca akademik makale; bir fikrin bilimsel verilerle desteklenerek yansıtıldığı ve savunulduğu yazılar olarak tanımlanabilir.

Bir konu hakkında yapılmış olan çalışmalar sonucunda yazılmış rapor niteliği taşıyan akademik makaleler de amaç topluma faydalı bir sonuç elde edilmesini sağlayabilmek, yazılabilecek olan diğer makaleler için kaynak niteliği taşıyabilmektir. Temelini düşüncenin oluşturduğu makale de bir düşüncenin temellendirilerek sağlam bir zemine oturtulması ve savunulması gerekmektedir. Oldukça ciddi ve katı bir metodoloji ile yazılan bu yazılar yapılmış olan çalışmaların aynası niteliği taşımaktadırlar. Toplumdaki değişime ön ayak olan gelişmelerin sunulup yansıtıldığı bu makalelerde amaç öğretici olmak ve yapılacak yeni çalışmalar için ilham kaynağı olabilmektir.

Akademik Makalenin Bilimdeki Yeri    

Bir makalenin akademik makale olarak kabul edilebilmesi için çalışma bilimsel verilere dayandırılmış olmalı ve bahsi geçen veriler makale içerisinde tarafsız olarak değerlendirilip incelenmelidir. Konunun özgün olması daha önce yapılmamış bir çalışma olmaması da göz ardı edilmemesi gereken önemli niteliklerinden biridir. Toplum için faydalı bir araştırma olmasıysa akademik makalenin bilimsel ilerlemeler için faydalı ve gerekli olduğunu anlatan en önemli unsurlardan birisidir.

Akademik Makale; özgün olabileceği gibi diğer akademik makaleleri tek çatı altında toplayarak değerlendirmek ve aynı bakış açısı altında toplayabilmek için yazılmış özgün olmayan bir ürün de olabilir.

Yazım sebebi her ne olursa olsun akademik makale yazılırken uyulması gereken kuralların ortaya koyuyor olduğu ciddiyet, faydalı olma koşulu, tarafsızlık ve metodolojisi bilimsel ürünlerin sunumu için gerekli olan tüm koşulları sağlamakta ve bilimsel gelişmeye destek olmaktadır.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: