Web sitemize hoşgeldiniz.

Askerlik Sorgulama E-Devlet’te Nasıl Yapılır?

13 Ağustos 2018

E-Devlet üzerinden artık birçok işlem yapabilmekteyiz. Askerlik Sorgulama E-Devlet ile yapabildiğimiz bir işlemdir. E-Devlet üzerinden askerlik sorgulama işlemini nasıl yapabileceğinizi yazımızda bulabilirsiniz.

E-Devlet Üyeliği Nasıl Alınır?

E-Devlet üyeliği için bir PTT şubesinden alınan şifre yeterlidir. TC kimlik numaranız ve PTT’den almış olduğunuz şifre ile giriş sağlıyorsunuz. Şifrenizi sonradan değiştirmeniz gerekmektedir. Yeni bir şifre oluşturunuz. E-Devlet’e bundan sonra o belirlediğiniz şifre ile giriş yapabilirsiniz. Bazı kurumların hizmetleri için e-Devlet’e giriş yapmanıza gerek yoktur. Onun yerine istenilen bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır. Bazı kurumlar ise işlemler için kendi sitelerine yönlendirebilir. E-Devlet askerlik sorgulamalarında yapabileceğiniz işlemler aşağıdadır.

E-Devlet’te Yapabileceğiniz Askerlik Sorgulamaları?

E-Devlet üzerinden yapabileceğiniz askerlik sorgulamaları aşağıdadır:

  • Askerlik Durum Belgesi Sorgulama: Askerlik ile ilişiğinizin olup olmadığını gösteren belgedir.
  • Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu: Sınıflandırma sonucunuzu öğrenebilir ve ASAL sevk belgenizi alabilirsiniz.
  • Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu
  • Personel Seferberlik Tatbikat Sorgulama: Seferberlik tatbikat veya eğitim yükümlülüğünüzün olup olmadığını öğrenmenizi sağlayacak işlemdir.
  • Personel Sefer Görev Emri sorgulama: Askerlik hizmetini önceden tamamlamış yasal yaş sınırı içindeki personellere Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda Sefer Görev Emri’ni alıp almadığını kontrol etme işlemidir.
  • Kara Nakil Araçları için Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama: Kara nakil araçlarına ait Sefer Görev Emri sorgulama hizmetidir.
  • Deniz Nakil Araçları için Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama: Deniz nakil araçlarına ait Sefer Görev Emri sorgulama hizmetidir.
  • Hava Nakil Araçları için Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama: Hava nakil araçlarına ait Sefer Görev Emri sorgulama hizmetidir.
  • İş Makineleri için Sefer Görev Emri Sorgulama: İş makinelerine ait Sefer Görev Emri sorgulama hizmetidir.

Askerlik sorgulama e-Devlet işlemleri bunlardır. Bu işlemleri yapabilmek e-Devlet’e giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sitede bulunan arama çubuğuna yukarıdaki işlemlerden birini yazarak aratabilirsiniz. Ya da e-Hizmetler kısmına geçip Milli Savunma Bakanlığı bölümünde bulunan bir işlemi seçebilirsiniz. Sorgulama işleminden sonra ulaştığınız belgeleri indirebilir veya yazdırabilirsiniz. Sorgulamadan sonra isterseniz evraklarınızı doğrulama işlemini de yapabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: