Web sitemize hoşgeldiniz.

Bir G/Ç Aygıt Hatası Nedeniyle İstek Yürütülemedi Hatası Ve Çözümü

16 Ağustos 2018

Sistemsel ya da donanımsal bir hata olan ve harici aygıtlarda (USB bellek ve harici diskler) karşılaşılabilen bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi hatası sonucu belleğe erişim sağlanması ortadan kalkmaktadır. Bu hata sistemsel bir hataysa, çözümü mümkün olmakla birlikte; hatanın kaynağı donanımsalsa, problemin çözümü ancak veri kurtarma merkezleriyle iletişim kurarak, bir bilgisayarcıya götürerek ya da garanti servisine başvurarak mümkün olabilmektedir. Yoksa disk ve belleklerin içindeki bilgiler kaybolabilir.

G/Ç Aygıt Hatası Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Bilgisayarlarda harici disk ve USB bellekler kullanıldıktan sonra mutlaka “donanımı güvenle kaldır” özelliği kullanılmalıdır. Bu özellikle her ne şekilde olursa olsun USB portlara giden elektrik otomatik olarak kesilerek bellek korunmaktadır. Ancak bu özellik kullanılmadığında ya da bellekle işlem ve aktarım yapıldığı, ya da bellek üzerinde örneğin bir film izlendiğinde süreç henüz tamamlanmadan bellek çıkarıldığında cihazın donanımsal ya da fiziksel zarar görebilme olasılığı oldukça artacaktır. Bir G/Ç aygıt hatası ortaya çıktığında hataların sistemsel olması durumunda düzeltme yapılabilmesi mümkünken, donanımsal hatalar kullanıcıları oldukça zorlamaktadır.

G/Ç Aygıt Hatası Çözüm Yolları Nelerdir?

G7Ç hatalarının sistemsel olması durumunda iki şekilde problemlerin çözülebilmesi mümkün olmaktadır. Birinci yöntemde;

  • “Chkdsk” komutuyla disk taraması yapılması gerekmektedir. Bunun için klavye üzerinde Windows tuşuna basılması ya da “başlat menüsü arama kısmına cmd yazılması” gerekmektedir.
  • Ekrana gelecek komut isteminin yönetici olarak çalıştırılması ve taramak istenilen sürücü harfinin (E: /f ve /r gibi) seçilmesi gerekmektedir. Burada E: taranmak istenen sürücünün harf simgesini gösterirken, /r komutu bozuk alanların bulunması ve okunabilir verilerin kurtarılması, /f: ise disk üzerindeki hataların düzeltilmesi anlamına gelmektedir.

İkinci yöntemde bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi hatasında ise;

  • “DISKPART” komutuyla belleğin formatlanması,
  • Aynı şekilde klavyeden Windows tuşuna basılması ya da başlat menüsünün arama kısmına “cmd” yazılarak komut isteminin yönetici olarak çalıştırılması,
  • Gelen komut penceresinde “list disk” komutu yazılarak sisteme bağlı disklerin listelenmesi,
  • Formatlamak istenen disk numarasına bakılarak “Select Disk X” komutunun yazılması, (burada X harci disk numarasını ifade etmektedir)
  • Seçilen diskin “clean” komutuyla temizlenmesi,
  • Temizlemenin hemen ardından “create partition primary” ve “select partition 1” komutuyla diske yeni bir bölüm açılması,
  • “Active” komutuyla da oluşturulan bölümlerin etkinleştirilmesi G/Ç aygıt hatası pröblem çözümü için yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: