Web sitemize hoşgeldiniz.

Cinler Ölür Mü?

17 Temmuz 2018

Cinler özellikle islami kaynaklarda çokça geçmektedir. Ancak, haklarında pek çok şey ya teoridir ya da tam olarak belli olmayan bilgilerdir. Cinler hakkında en çok merak edilen soruların başında ‘cinler ölür mü?’ sorusu vardır. Bu soruyu makalenin ilerleyen bölümlerinde daha detaylıca değinilecektir.

Kur’an-ı Kerim içerisinde cinler hakkında bazı ayetler ile, Allah Teala insanoğluna bazı bilgilendirmelerde bulunmuştur.

Bu bilgilendirmelerden, hadislerden ve alimlerin söylediklerinden yararlanarak cinler alemi hakkında bilgi ve bu bilgilerin detaylarını bu makale de bulabileceksiniz.

İlginç Bilgiler

Bu bölümde, cinler hakkında ilginç bilgiler paylaşılacaktır.

Cinler, insanlara her açıdan çokça benzeyen varlıklardır. Allah Teala, hesaba çekeceği varlıklar içinde cinler ile insanları aynı kefeye koymaktadır. Bu da demektir ki, insanlar ve cinler akletme ve karar alma yeteneklerine sahiptir.

Cinleri çeken şeyler yani onların musallat olmasına sebep olan unsurların başında, dertli olma durumu ön plana çıkmaktadır. İman eksikliği çeken, cenabet gezen, sıkıntılarından dolayı hayata karşı umutsuz bakanlar, cinlerin en çok musallat olduğu insan yapılardır. İnsan, korku içerisinde hissettiği, üzüntü ve dertleri ile büyük mücadeleler verdiği durumlarda Allah’a sığınmaktan, ondan yardım dilemekten kaçınmaması gerekir.

‘Cinler alemine nasıl geçilir?’ veya ‘nasıl 4. Boyuta geçebilirim’ gibi sorular özellikle genç yaşta ki bireylerin aklında çokça yer almaktadır. Bu duruma şu şekilde bakılmalıdır; nasıl ki bu varlıklar bizim alanlarımıza geldiklerinde rahatsız oluyor isek, bizlerde onların boyutlarına gittiğimizde rahatsızlık ve korku vereceğiz. Hayatta kalma iç güdüsü yapılacak sert bir saldırıyı da yanında getirecektir. Bu sadece bir teori cinler alemine geçilip geçilmediği bir bireyin aklını kurcalaması gereken bir soru olmaması gerekir.

Cinler Ölebilir mi?

Cinlerin insanlarla Kuran-ı Kerim’de aynı kefeye konulduğundan bahsetmiştik. Bu varlıklarda yaptıklarından yargılanacak ise bu cinlerinde öldüğünü ispatlamalıdır. Alimlerin çoğu da bu kanıdadır. Ağırlıklı olarak tartışılan durum ise; cinlerin öldükten sonra ahiret sorgusuna alınmayacağı olmuştur. Ahiret sorgusuna alınmayacak olan bir varlık ölmüş sayılır mı, ruhu nerede tutulacaktır? gibi sorular hala daha kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Kısaca özetlenecek olursa; ‘cinler ölür mü?’ sorusunun tam bir cevabı bilinememektedir.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: