Web sitemize hoşgeldiniz.

Dekorasyonda Retro Dönemi

Her alanda olduğu gibi dekorasyon fikirleri içinde de son zamanlarda bir nostalji havası esiyor. Bir çok eski ürün modern tasarımlar ile tekrar görücüye çıkıyor ve asıl amaçlarından uzak olarak dekoratif malzeme halinde kullanılıyor. Bu akımdan nasibini alan en son parçalardan bir tanesi bir dönemim bütün hatıralarında sıkça bahsedilen gaz lambaları.

Kapitalist Nostaljik Güzellemeler

İlginç dekorasyon ürünleri furyasında tasarımlar hayal gücünün sınırlarını zorlarken, eskiye duyulan özlem mi yoksa ısıtıp ısıtıp tekrar önüne koyak mı bilinmez, bir retro rüzgarıdır başladı.

Gaz lambaları dedelerimizin anlattığı hikayelerden fırlayıp gittiğimiz her yerde karşımıza çıkmaya başlayınca bu olayın dekorasyon olayının ne boyutlara ulaşacağını da yüzümüze çarpmış oldu.

60-70 yıl önce yaşayan insanlara birisi bu gaz lambaları bir gün evlerde süs olarak kullanacak deseydi çok fazla ciddiye alınmazdı. Ancak şu an yaşanan durum bu. Bir çok tasarım ile gaz lambaları hayatımızın her alanına tekrar girmeye başladı.

Dekoratif Gaz Lambaları Çeşitleri

Dekorasyon amaçlı üretilen gaz lambalarının çok fazla çeşidi var ancak ana hatlarına dayalı bir gruplama yapılabilir.

  • Klasik Görünümlü Dekoratif Gaz Lambaları

Aşina olduğumuz gaz lambası şeklinin daha modern çizgiler taşıyarak restore edilmesi sonrası ortaya çıkan bu malzemeler normale en yakın görünümlü olan gaz lambası çeşitleri. Üst kısım camdan alt kısım ise pirinç gibi alaşımlardan imal ediliyor.

  • Şeffaf Gövdeli Renkli Gaz lambaları

Bu modeller biraz daha farklı dekorasyonlar için üretilmiş durumda. Özellikle hizmet sektöründeki işletmeler için daha cazip olan bu çeşit koyudan açığa doğru gövdeyi ve camı kapsayan bir renk huzmesi görünümü veriyor. İçindeki fitil ateşlendiğinde çok şık görüntüler ortaya çıkıyor.

  • Gövdesi İşlemeli Gaz Lambaları

Retro kavramının vücut bulmuş hali olarak tanımlayabileceğimiz bu çeşitlerde gaz lambası el işçiliği ile çeşitli figürler taşır hale getiriliyor. Kütahya civarındaki çinili vazoları andıran bu ürünler antika görünümlü yapıları ile koleksiyonlar için de hoş bir parça olabilir. Gerçekten çok otantik ve ihtişamlı duran modeller bu çeşitten çıkıyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: