Web sitemize hoşgeldiniz.

Dünyadaki En Genç Kaşif

Hepimiz çocukluğumuzda, izlediğimiz filmlerin etkisinde kalarak ya da seyrettiğimiz ilginç belgeseller sayesinde bir gün dünyada yankı uyandıracak bir icat ortaya çıkarmayı ya da ilginç buluşlar üretmeyi mutlaka düşünmüşüzdür. Henüz çocuk yaştayken bunları düşünmek ya da kendi oyunlarımıza bunları dahil etmek aslında gelişim açısından son derece yararlı. Peki, kaçımızın bu hayalini gerçekleştirebildiği sorusuna gelecek olursak da, verilecek cevabı olumlu olacakların sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecektir. Hatta daha bile az olabilir.

Aslında birçoğumuz çocukluk döneminden itibaren yanlış eğitim alıyoruz. Nice genç beyinler, yanlış eğitim sistemi sayesinde standart zeka seviyesine indirgenip, potansiyelinin çok altına düşürülüyor ne yazık ki. Oysaki Avrupa’ daki eğitim sistemi böyle değil. Çocuklar, daha küçücükken, hangi alanda başarılı olabileceklerini ve nelere ilgili olduklarını belirleyen birtakım testlere tabi tutuluyor. Ve bu testlerden elde edilen sonuçlara göre de çocuklar o alandaki eğitimlerin verileceği kurumlara yönlendiriliyor.

Son zamanlarda ülkemiz de bu durumun farkına varmış olacak ki, böyle genç ya da yetenekli gençlerin önlerini açma girişiminde bulunacak birtakım bilimsel fuarlar ve yarışmalar düzenliyor. Daha doğrusu önceden beri düzenlenen bu yarışmaların sayısını ve sıklığını arttırıyor. Böylece ortaya daha fazla küçük mucitler çıkıyor. Daha sonra bu küçük mucitler, buna göre bir eğitimle eğitiliyor. Birtakım burslar veriliyor vs. Tabi yine Avrupa’ da tanınan imkanlarla kıyaslayacak olursak hala sönük kaldığımız kesin. Ancak bu tür etkinlikler ya da bu tür yeteneklere sahip insanların eğitimleri kesinlikle genç yaşta fark edilip eğitimlerinin de buna göre yapılması gerektiğini savunuyoruz. Ne demişler ‘’ Ağaç yaş iken eğilir. ‘’

Şimdi sizlerle paylaşacağımız bir haber ile dünyadaki en genç kaşif ile tanışmaya hazır olun. Ve bu haberin detayları adeta, söylediklerimizi doğrular niteliklerde. Bu yüzden dünyadaki en geç kaşifin, bizim ülkemiz içerisindeki miniklere de iyi bir örnek olması dileği ile haberimizin detaylarına geçiyoruz.

Tom Wagg Ve İnanılmaz Keşfi

İsmi Tom Wagg olan dünyadaki en genç kaşif, bu keşfini yapmaya başladığı sıralarda henüz 15 yaşında idi. Ve Britanyalı genç, o dönemlerde Keele Üniversitesi’ nde stajyerlik yapıyordu. Ve 15 yaşındaki dünyadaki en genç kaşifimizin bulduğu şey ise bir gezegen. Şaka değil, Tom Wagg yaklaşık 1000 ışık yılı uzaklıktaki ve boyutları Jüpiter’ in büyüklüğü ile hemen hemen aynı olan bir gezegen keşfetti.

Şu an 17 yaşında olan Tom Wagg, stajyerlik yaptığı üniversitede Birleşik krallığın öncülüğünü yaptığı ve WASP ( Wide Angle Search For Planets) adı verilen bir proje üzerinde çalışıyormuş. O dönemlerde 15 yaşında olmasına rağmen bu işlerle uğraşmak onun için adeta bir tutku haline gelmiş.

Tom Wagg sayesinde bulunan bu gezegene WASP – 142b ismi verilmiş. Bu ismin verilmesinin sebebi ise, WASP projesi altında yapılması ve proje süresince bulunan 142. gezegen olmasından kaynaklanıyor. Bu keşif ve üniversiteden alınan bilgiler ışığında, Tom Wagg muhtemelen dünya üzerinde bir gezegen keşfeden en genç kaşif.

Peki, Tom Wagg bu gezegeni acaba nasıl keşfetti? Projede üstlendiği birtakım görevler sayesinde, birçok teleskopla her gece uzayı ve gökyüzünü inceliyordu. Aynı zamanda gökyüzündeki yıldızların parlaklıklarını da ölçüp kaydediyordu. Bu gezegenin keşif aşamasında, gezegen yıldız ile teleskop arasına girdiği sırada gerçekleşti. Yıldız ile teleskop arasına giren gezegen, parlaklığın düşmesine neden oldu ve böylece WASP – 142b ortaya çıktı. Genç kaşife bundan sonra yapacağı keşiflerde başarılar diliyoruz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: