Web sitemize hoşgeldiniz.

E-Devlet’ten Cihaz Sorgulama

19 Ağustos 2018

Cihazınıza ait bir sorun olduğunu düşündüğünüzde veya cihazınız kayıp ya da çalıntı olduğunda ona ait bilgileri sorgulayarak durumunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bununiçin yapmanız gereken işlemlerden biri cihaz sorgulamadır. Cihazınıza ait bu sorgulama işlemini e-Devlet ile yapabilirsiniz. E-Devlet cihaz sorgulama işlemi için öncelikle cihazınıza ait IMEI numarasını bilmeniz gerekmektedir. IMEI numaranız ve sorgulama hakkındaki bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

IMEI Nedir?

IMEI numarası kullandığınız aygıt için tanımlanan 15 haneli bir kimlik numarasıdır. Zaten IMEI aslında Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği isminin kısaltmasıdır. Bu numaraların telefona konmasının sebebi ise telefonda yaşanacak kayıp veya çalıntı durumlarını gözlemlemektedir. Bu sayede telefonunuzu bulmanız kolaylaşmış olur. IMEI ayrıca kullandığınız aygıtın servis dahilinde olup olmadığını da belirlemek için kullanılmaktadır

IMEI numarasını nereden bulabilirim? Aygıtınıza ait IMEI numarası genelde aygıtın kutusunun üzerinde yer almaktadır. Bunlar dışında aygıtınızın arka tarafında veya iç kısmında da bulunabilir.

E-Devlet Üzerinden Cihazla İlgili Hangi İşlemler Yapılabilir?

E-Devlet sitesinde Bilgi Teknoloji ve İletişi Kurumu üzerinden cihazınız ile ilgili aşağıdaki işlemler yapılabilmektedir.

  • IMEI Kaydı İptal
  • Kayıp veya Çalıntı İhbar, Sorgulama ve İptal
  • IMEI – Cep Telefonu Numarası Eşleştirme
  • IMEI Kaydet
  • IMEI Kayıt Hakkı Sorgulama: Yurtdışından getirilen cihazların kayıt altına alınabilme durumunu sorgulamak.
  • IMEI – MSISDN Eşleşme Sorgulama: Kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazlar ile bir GSM hattının eşleşme durumunu sorgulamak.
  • IMEI Sorgulama
  • Telefon anakart değişikliği

E-Devlet Üzerinden Cihaz Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet cihaz sorgulama işlemi için e-Devlet’e üye girişi yapmanıza gerek yoktur. Bu işlem şifresiz yapılabilmektedir. Cihaz sorgulama için kullanacağınız işlemin adı IMEI sorgulamasıdır. Bu sorgulama ile cihazınızın yasal yollarla mı geldiğini, çalıntı mı olduğunu ya da kaçak mı olduğunu öğrenebilirsiniz. İşlem için 15 haneli IMEI numaranızı girip “Sorgula” butonuna basmanız yeterli olacaktır. En sonunda cihazınıza ait işlem ve bilgiler görülecektir. Bu bilgileri yazdırabilir veya indirebilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşanması durumunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) danışabilirsiniz. E-Devlet üzerinden de gerekli iletişim kanallarına yönlendirilmeyi sağlayabilirsiniz. Bu iletişim kanalları ise; internet, telefon ve postadır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: