Web sitemize hoşgeldiniz.

El Örgüsü Battaniyeler, Örgü Battaniye Modelleri

10 Kasım 2018

Battaniyeler kış aylarının olmazsa olmazlarıdır. Farklı tekniklerle evde de çok şık el örgüsü battaniyeler yapılabilmektedir. Yüzlerce farklı model olduğu için biz sizlere en çok tercih edilen ve yapımı da nispeten daha kolay olduğu için tığ işi battaniye yapımından söz edeceğiz.

Tığ İşi Battaniye İçin Gereken Malzemeler

Tığ kullanarak battaniye yapmak istiyorsanız bunun için Tığ kullanarak battaniye yapmak istiyorsanız bunun için 5 mm kalınlığında tığ, makas, çatal iğne ve istediğiniz bir renkte yün ip alabilirsiniz. Biz sizlere el örgüsü battaniyeler arasında en çok tercih edilen modellerden biri olan düz renkli battaniye yapımından söz edeceğimiz için tek renk alabilirsiniz. Fakat elinizde model varsa ya da kendiniz renkli battaniye modeli örmek istiyorsanız dilerseniz farklı renklere sahip yün ipler de alabilirsiniz.

El Örgüsü Tığ Battaniye Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle 8 tane zincir çekin ve daire şeklinde kapatın. Kapatırken güçlü bir şekilde sıkarsanız, daha sıkı bir battaniye yapmış olursunuz böylece deforme de olmayacaktır.
  • İlk sırayı oluşturduktan sonra ilk olarak 3 zincir çekin ve 2 tane de trabzan çekin. Trabzanların 2 tane olması gerekmektedir. Yani ilk başta attığınız 3 zinciri de trabzan olarak sayarsanız, toplamda 3 adet trabzan elde etmiş olursunuz.
  • İlk kısmı bu şekilde bitirdikten sonra 2 zincir – 3 trabzan şeklinde devam edin.
  • İkinci sırayı yaparken, battaniyenin köşeye gelecek olan kısımlarını da hazırlayın. Köşeleri hazırlarken de 3 zincir 1 trabzan çekmeniz gerekmektedir. 2 zincir çekin ve boşluğa batırın.
  • Açılan boşluğun içerisinde de 3 trabzan, 2 zincir ve yine 3 trabzan devam edin. Ve yine 2 zincir çekerek boşluk içine batırın. Bir sıra bu şekilde tamamlanmaktadır.
  • İstediğiniz büyüklüğe göre bu işlemlere devam edip, battaniye modelini bitirebilirsiniz.

Sizin de gördüğünüz gibi bu model epey kolaydır fakat el örgüsü battaniyelerin yapımı biraz uzun sürmektedir. Bu da boyutlarından kaynaklanan bir durumdur. Yapacağınız battaniye modelinin uzunluğuna göre bu süre de değişiklik göstermektedir. Detaylarını anlattığımız tığ kullanılarak yapılan battaniyeyi, istediğiniz boyutlarda ve renklerde yapabilirsiniz.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: