Web sitemize hoşgeldiniz.

El Örgüsü Bayan Hırka Modelleri Ve Yapılışı, El Örgüsü Bayan Hırka Modelleri

Farklı el örgü türleri kullanılarak evde çok şık hırkalar örülebilmektedir. El örgüsü bayan hırka modelleri ve yapılışını bulabileceğimiz bu yazımızdan sonra, kendinize en yakışacak ve yapımı da oldukça kolay olan şık örgüler hazırlayabilirsiniz.

Düz Örgü Hırka Yapımı

Örgülerde temel olarak ters ya da düz olmak üzere 2 çeşit bulunmaktadır. İlk olarak düz örgüden bahsedeceğiz. Düz örgü hırka yapımı için büyük numaralı yani 5 ve üzeri numarası olan şiş ya da tığları kullanabilirsiniz. Çünkü el örgüsü bayan hırka modelleri ve yapılışında genellikle kalın yünler tercih edilmektedir. Ancak daha ince bir yün almayı düşünüyorsanız kazaklar için 3,5 ile 5 arasındaki tığ ya da şişler kullanılmaktadır. Bu durum hem düz hem de ters hırka yapımında geçerlidir.

Düz örgü hırka yapmak istiyorsanız sırasıyla şu adımları takip etmelisiniz:

  • Örgü hırka yapılırken öncelikle gövde kısmından başlanır. Gövde kısmından sonra kollara ve varsa yaka bölümüne geçilir.
  • Düz örgü için öncelikle ilmik atmanız gerekmektedir. İlk ilmiği örmeden alın ve kendinize ters yani içeriye olacak şekilde örmeye başlayın.
  • Sırayı bitirdikçe bir alt sıraya geçerek gövde kısmını tamamlayın.
  • Gövde tamamlanınca, kolları da aynı şekilde bitirin ve birleşim noktalarını örün.

Ters Örgü Hırka Yapımı

El örgüsü bayan hırka modelleri ve yapılışı için ters örgü de sıklıkla tercih edilmektedir. Ters örgü ile düz örgü arasında aslında çok fark bulunmamaktadır. Sadece ters örgüde, kendi tarafınızdan değil de tam tersinden örmeniz gerekmektedir. Onun haricinde ters örgü hırka yapımı için izleyeceğiniz tüm adımlar, düz örgü ile aynıdır. Gövde ile başlanır ve kollara geçilir, daha sonra da yaka kısmı varsa eklemeler yapılır.

Bu iki örgü türünü kullanarak örebileceğiniz yüzlerce farklı kazak modeli vardır. Ayrıca çok değişik yün ve iplikler bularak, düz modellere güzel renkler de katabilirsiniz. Mesela son yıllarda simli ipler, el örgüsü hırka yapımında çok sık kullanılmaktadır. Siz de onlardan kullanarak kış aylarını süsleyecek ve tıpkı mağazadan alınmış gibi görünecek hırkalar örebilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: