Web sitemize hoşgeldiniz.

Enerji Tasarrufu Teknolojisinin Türleri Nelerdir?

Ayrıca yeşil teknoloji olarak bilinen enerji tasarrufu teknolojisi, net bir enerji tasarrufu için mevcut sistemleri değiştiren ve verimliliği arttıran bir teknolojidir. Bu tip teknoloji çevre üzerindeki insan faaliyetlerinin etkisini azaltmaya yardımcı olur ve genellikle operatörler için para kazandırır. Yeşil evler ve binalar, yakıt tasarruflu araçların ve güç verimli bilgisayarlar dahil enerji tasarrufu teknolojisinin çeşitli türleri vardır.

Yeşil Evler

Yeşil evler bu teknolojilerin günlük yaşamı nasıl etkilediğini iyi bir örnektir. En basit enerji tasarrufu teknolojileri biri yalıtımdır. Düzgün yerleştirilmiş ise, yalıtım önemli ölçüde daha az ısıtma veya aksi halde soğutmada tasarrufa izin verir.  İstenilen sıcaklıkta kalmak için bir yapı sağlar. Enerji tasarrufu teknolojisi bina mimarisi ile de elde edilebilir. İki bina eşit hacme sahipse ve enerji faktörleri eşit olursa enerjiyi en verimli bina yüzölçümünde yayar. En küçük olan birimde bile tasarruf sağlar. Bu aynı zamanda kullanımda estetik faktörler ile uğraşmak zorunda kalmayan mimarlar için ilginç bir meydandır.

Florasan Ampuller

Enerji tasarrufu çeşitli teknolojiler ile yeşil evlerin etkin mimarisiyle birleştirilir. Kompakt floresan ampuller ve enerji verimli ev aletleri de dahil olmak üzere bu teknolojilerin bazılarını az verimli teknolojilerle değiştirebilirsiniz. Diğer enerji tasarrufu teknolojileri, yeni enerji üreterek çalışır. Bu teknolojinin en yaygın örneği ev güneş panelleridir. Yeşil evler de sıcak su tankı korumak için enerji harcanır ve gerektiği gibi su ısıtmak için flaş su ısıtıcıları uygulayabilir.

Hibrit Arabalar

Hibrid arabalar ve tam elektrikli araçlar enerji tasarrufu teknolojisinde giderek daha popüler bir form yaratmaktadır. Bu araçlar, geleneksel yanmalı motorlar ile benzer araçlarda daha verimli ve daha fazla yakıt bulundurur. Elektrikli araçlar hiç benzin kullanmaz, ancak bunun yerine büyük şarj edilebilir pil ile çalışır elektrik motorları kullanır. Elektrikli araçlar için ana sınırlamada uzun yolculuklar için yeterli gücü sağlamak pillerin ağırlığında gizlidir.

Bilgisayarlar

Enerji tasarrufu teknolojisinin bir başka örneği gücü verimli olan elektronik ve bilgisayarladır. Bu tür birçok e-kitap okuyucuları tarafından istihdam edilir. Elektronik kağıt ekran, geleneksel düz ekran görüntüleri ile tüketilen enerjinin sadece küçük bir bölümünü kullanır. Birçok net kitap ve kompakt dizüstü bilgisayarlar aynı zamanda geleneksel dizüstü ya da masaüstü üzerinde önemli enerji tasarrufu sağlayan güç tasarruflu işlemciler kullanır.

Enerji ve enerjinin artar maliyeti için talep olarak, birçok şirket, enerji tasarrufu için yeni yollar araştırma başladı. Bu yeni bir teknik uzun vadede enerji tasarrufu olup olmayacağını hemen göstermez. Çünkü süreç zordur. Buna rağmen, enerji tasarrufu teknolojisinin yeni tipleri geliştirilecek ve düzenli olarak yayınlanacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: