Web sitemize hoşgeldiniz.

İnternet Siteleri İçin Önemli Olanlar

Herhangi bir konu hakkındaki görüş ve düşünceleri savunmak, kanıtlamak amacıyla yazılan yazılar makale olarak adlandırılır. Edebiyatımızda ilk ortaya çıktığında ‘‘mukaddime’’ adıyla anılan bu yazı çeşidi zaman içerisinde makale adını almıştır. Tanzimat Dönemi’nde gelişmeye başlayan makale, özellikle gazete ve dergi çevrelerinde sıkça kullanılan bir tür olmuştur. Aslında bu yazımıza konu olan makale, genel anlamda bilinen ve edebi bir tür olan makaleden çok farklı nitelikte özellikler göstermektedir. Bu yazımızda, son yıllarda oldukça revaçta olan ve adeta bir sektör halini alan internet makalesinden bahsedeceğiz.

Belki de internet makaleciliğini edebi anlamdaki makaleden ayrı tutmak gerekiyor. Çünkü edebi anlamda bahsi geçen makale biraz da olsun sanat kaygısı güden ve düşünceleri kanıtlamaya çalışan bir türken internet makaleleri ise tamamıyla ticari kaygı içerisinde yazılan ve SEO kriterleri kullanılarak ziyaretçi yakalamayı amaçlayan bir tür.

İnternet Makalesi Nasıl Yazılır?

İnternet makalesi, kendi içerisinde SEO tabanlı kurallar barındıran bir yazı çeşididir. Peki SEO denilen kavram nedir? SEO kavramının internet makalesiyle alakası nedir? SEO kavramı, internet dünyası ile az buçuk haşır neşir olan herkesin sıkça duyduğu bir terim. Teknik tabirlere çok girmeden açıklamak gerekirse SEO, arama motorlarına uyumlu site oluşturmaktır. Sitenin dizaynından, girilen içeriklere kadar bir sitenin barındırdığı her şey SEO kavramıyla paralellik göstermek zorundadır. Diğer bir deyişle bir site ne kadar SEO’ya uyumluysa o kadar değerlidir. Sitenin SEO’ya uygunluğu o sitenin arama motorları tarafından sevilmesini sağlamaktadır. Bir sitenin en önemli parçasının da barındırdığı içerikler olduğu düşünülürse makalenin önemi daha iyi anlaşılacaktır.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Webmaster forumlarında, makale ile alakalı bölümleri incelerseniz sık sık tekrar edilen bir kavram var: SEO uyumlu makale. Peki, SEO’ya uygun makale nedir? Bir makalenin SEO’ya uygun olması için nasıl yazılması gerekir. Aslında bu konuyla ilgili internette oldukça fazla kaynak var. Bu kaynakların kimisi tam anlamıyla doğru bilgi verirken bazıları ise deneyimlere göre uydurulmuş ya da kulaktan dolma standartlar. Şüphe götürmez gerçek şudur ki; sitenizin arama motorlarında hızla yükselmesini istiyorsanız SEO uyumlu makale kullanmak zorundasınız.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Bu sektördeki tecrübelerimize dayanarak sizler için SEO uyumlu makalenin standartlarını bu yazımızda vereceğiz.  Sektörde yer alan pek çok makale yazarı arkadaşımız aslında SEO uyumu kavramının tam anlamıyla ne olduğunu bilmiyor ya da kulaktan dolma bilgilerle kendince kurallar oluşturuyor. Makale yazan ekip ve tek başına çalışan yazarlar için SEO standartlarını şu şekilde verebiliriz:

 • Anahtar kelime makale içerisinde 3 defa kullanılmalı.
 • Anahtar kelimelerden birisi bold, birisi italik ve birisi de altı çizili olarak kullanılmalı.
 • Anahtar kelimelerden biri ilk elli kelime içerisinde, diğeri orta bölümlerde, sonuncusu ise son elli kelime içerisinde kullanılmalı.
 • Makale içerisinde, anahtar kelimenin geçtiği en az bir tane alt başlık kullanılmalı.
 • Makale ‘‘semantik’’ bilimine uygun olarak yazılmalı. Semantik kavramının ne olduğunu merak edenler için internette bol miktarda kaynak bulunmaktadır.
 • Makalelerde mümkün olduğunca maddeleme kullanılmadır.

Yukarıda verdiğimiz özellikler SEO uyumlu makalenin temelini oluşturmaktadır. Bunun dışında makaleyle ilgili olarak birçok detay daha vardır. Makalede bulunması gereken ek özellikleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Makale tamamen özgün olmalıdır.
 • Makalede anlatım bozukluğu olmamalıdır.
 • Makalede noktalama işaretleri yerli yerinde kullanılmalıdır.
 • Makaleler, gereksiz sözcük ve cümleler barındırmamalıdır.
 • Makaleler gereksizce uzatılmamak kaydıyla mümkün olduğunca uzun olmalıdır.

Google Nasıl İçerikler İstiyor?

Aslında, Google başta olmak üzere bütün arama motorlarının temelde baktığı özellik özgünlüktür. Özgün bir makale SEO uyumlu olmasa dahi Google tarafından yakalanacak ve gösterilecektir. Burada önemli olan nokta, yazınızı okuyan ziyaretçinin içeriğin bulunduğu sayfada ne kadar kaldığıdır. Çünkü Google, ziyaretçinin sitede duruş süresine büyük önem vermektedir.

Ziyaretçi Sitede Nasıl Uzun Süre Tutulur?

Google’un gözünde değerli bir site olmak amacıyla ziyaretçinizi sitenizde uzun süre tutmak istiyorsanız şunları yapmalısınız:

 • Okuyucuyu sıkmayan bir dil kullanın.
 • Gereksiz sözcük ve cümle kullanmaktan sakının.
 • Bol miktarda görsel kullanın.
 • Bol örnekle konuyu açıklayın.
 • Konuyu alt başlıklara ve paragraflara ayırın.
 • Anlatımınızın okuyucun zihninde daha kalıcı olabilmesi için maddeli anlatımlar yapın.

İnternet Makalesi Çeşitleri Nelerdir?

İnternet makaleleri, sitelerin ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli kollara ayrılmıştır. İnternet makalesi çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tanıtım Yazısı: Tanıtım yazıları, bir ürün ya da hizmetin detaylı bir şekilde açıklanarak okuyucuya cazip taraflarının sunulduğu türdür.
 • Haber Yazısı: Haber sitelerinin ihtiyaç duyduğu, günlük gelişmelerin aktarıldığı içeriklerdir.
 • Blog Yazısı: Sağlık, eğitim, moda… vb türde bilgi veren, öneriler sunan sitelerin talep ettiği içeriklerdir.
 • Ürün Yazısı: E-ticaret sitelerinin satışa sundukları ürünlerin tüm detaylarını açıklayan içeriklerdir.
 • Paravan Site Yazısı: SEO amacıyla gerçek siteleri yükseltmede kullanılan paravan sitelerin ihtiyaç duyduğu içeriklerdir. Bu yazılar %100 seo uyumlu makale niteliği taşımalıdır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: