Web sitemize hoşgeldiniz.

Mum Çeşitleri

7 Ekim 2017

Çok eski dönemlerden beri kullanılan mumlar teknolojinin gelişmesine rağmen hala evlerimizdeki yerini koruyor. Çoğu zaman dekoratif amaçlı kullandığımız mum yeri geldiğinde elektrikler gidince can kurtaran vazifesi de görüyor.

Dekoratif Mumlar

Hem evlerde hem de kafe, restoran gibi yerlerde dekorasyonu tamamlaması açısından mum kullanılıyor. Hafif loş bir ortam yarattığı için romantizmle paralel bir doğrultuda ilerleyen bu dekoratif malzeme tamamlayıcı etkisi ile şık bir görüntü elde etmemizi sağlıyor.

Tek başına kullanıldı gibi şamdanlar ile de kullanılabiliyor. Özellikle batı kültüründe akşam yemekleri için vazgeçilmez bir aksesuar niteliği taşıyor. Büyük gümüş şamdanlar ile süslenmiş bir masada mumlar yakıldığı zaman bıraktığı etkiyi hiçbir aydınlatma sistemi veremiyor.

Kokulu Mumlar

Genellikle kadınların çok fazla tercih ettiği kokulu mumlar verdiği hoş görüntünün yanı sıra kullanıldığı ortama verdiği rayiha ile de rahatlatıcı etki yapıyor. Vanilya, kakao, muz, çilek, tarçın ve lavanta aromaları ile birlikte imal edilen kokulu mum çeşitleri uzun dönemdir revaçta.

Kokulu mumlar taşıdıkları aromalara göre farklı renklerde de bulunabiliyor. Sarı, kırmızı ve mor renkte olan modelleri mevcut. Mumun renkli olması karanlık ortamlarda yakıldığı zaman ateşten gelen ışık ile mumun kendi rengi arasında bir uyum yakalamasını sağlıyor. Bu sayede çok hoş görüntüler elde ediliyor.

İnternet üzerinde çeşitli bloglardan veya bu iş için kurulan hobi sitelerinden kokulu mumların evde nasıl yapılacağı konusunda da bilgi alabilirsiniz. Hem evinize dekoratif bir malzeme katmış olursunuz hem de istediğiniz aromayı kendiniz yakalama şansı elde edersiniz.

Mum Yapımında Kullanılan Malzemeler

Mum yapımında en çok kullanılan malzeme parafin denen bir kimyasaldır. Parafin oldukça yanıcı bir madde olduğu için eğer kullanılacaksa yanında mutlaka stearin de kullanılmalıdır.  Mum yapımı için şekil vermek amacı ile bir de kalıp gereklidir. Ayrıca içine koymak için fitil de elde etmelisiniz.

Ortalama 70 derece kadar sıcaklığı ulaşan parafin erime özelliği gösterir. Bu noktadan sonra kalıba dökülerek istenilen şekil verilir. Kalıbın ortasına fitil yerleştirilir. Bu dökme işlemi ile beraber çeşitli esanslar da kullanılarak kokulu mum yapılabilir.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: