Web sitemize hoşgeldiniz.

Yaşam Boyu Sağlık

24 Haziran 2018

Çocukluğumuzdan başlayarak hayatımızın her döneminde sağlık hayatımızın olmazsa olmazını oluşturuyor. Büyürken fark edemediğimiz  ve dikkate almadığımız sağlık sorunları ileriki yaşlarda bizim için onarılamaz büyüklükte sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu yüzden hem ebeveynlerimizin hem de bireysel olarak kendimizin hayatımızın her döneminde sağlık konusunda bilinçli davranmamız gerekiyor.

Yaşam boyu sağlık denildiğinde hepimiz her zaman sağlıklı yaşıyor gibi görünüyoruz veya “Biz Türküz bize bir şey olmaz” mantalitesini geride bırakalı baya bir zaman oldu.  Hayatımızın bütün gereksinimleri günümüzde sağlıklı ve kaliteli beslenme, hormonsuz gıdalar tüketme, organik yiyecekler ile beslenme ve organik giyinme üzerine kurulu olmaya başladı. Peki biz bu hengamenin içerisinden nasıl çıkmalıyız? Çünkü her gün başka bir uzman başka bir açıklama yapıyor ve doğal haliyle hiçbir şey olmayacakken durduk yerde sağlığımızla oynayabiliyoruz.

Yaşam boyu sağlık dediğimizde temel almamız gereken birkaç konu var. Bunlar; Spor, iyi beslenme, kaliteli yaşamak ve uyku düzeni, destekleyici besinler ve ruhsal sağlığımız olarak birkaç madde ile özetleyebiliriz. Öncelikle sağlıklı yaşam dediğimizde ömür boyu kendimiz için uygulayacağımız standart kurallarımız olmak zorunda. Eğer bir rahatsızlığımız veya zaman zaman nükseden bir hastalığımız var ise, erkenden önlemini alıp buna göre kendimize yaşam standartlarımızı düzenlemekte fayda var.  En az yılda bir kere sağlık kontrolünden geçmekte çok önemli. Yaşam standardı derken yaşımıza göre; günde uyumamız gereken 6 ile 8 saatlik uyku düzenimizden, sabah, öğle, akşam olarak düzenlenmiş üç öğün beslenme düzenimizden ve her gün yapmamız gereken spor veya hareket etmemiz gereken süreçten bahsediyoruz.

Yaşam boyu sağlık için yaşamımız boyunca uğraşmamız gerekiyor ve yarın başlarım kelimesini öncelikli olarak bir kenara bırakmalıyız. Yeterince stresli metropollerde yaşıyorsak da mutlaka ruhsal dengemizi de korumak için açık hava yürüyüşleri, spor salonlarında en azından fitness gibi aktivitelere birkaç günde bir vakit ayırmamız gerekiyor.  Yapmaktan hoşlandığımız kendimize ait bir hobimizin olması hem yaşam kalitemizi yükseltiyor hem de ruhsal sağlığımızı güvence altına alıyor. Yaşam boyu sağlık için spor her zaman anahtar kelimemiz.  Bunlarla birlikte eğer ihtiyaç duyuyorsak ek takviye besin ve vitaminler ile destekleyebiliriz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: