Web sitemize hoşgeldiniz.

Yoga ile Ruhunuza ve Bedeninize Kulak Verirken Atmosferinizin  En Önemli Özneleri: Dekoratif mumlar, Gaz Lambaları

Yoga, Uzak Doğu felsefesinin bir pratiği olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki yoga yaparken atmosferimiz nasıl olmalı? Mum çeşitleri ya da gaz lambaları çeşitleri, doğal taşlar, beklide dekoratif rüzgar çanları…Yoga yaparken bulunduğunuz ortamın sessiz olması daha kolay nefesinize odakanmanızı ve zihninizi boşaltmanızı sağlar. Fakat her zaman sessiz bir ortama erişimimiz olmayabilir. Ev sakinleri, çalan telefonlar, kapı zilleri ve sms gibi daha birçok ev içi etmen sayılabileceği gibi sokak satıcıları ve dışarıdan gelen diğer sesler de odaklanmanızı zorlaştırabilir. Zaman içinde kafanızdan geçen düşünceleri bile duymamayı öğreneceksiniz. Belki de kokusunu en sevdiğiniz tütsü çeşidinin burcu burcu yayılan o mistik kokusu sizin bütün o hayatın yoğunluğu ve seslerini unutturacak.

Sadece Bedeni Değil, Zihninizi Dinlendirin

Yoga genel kanaatin aksine bedeni zor hareketlerle yormayı değil bedeninizi rahatlatmanızı sağlar. Özellikle ofis çalışanları için yapılacak yoga pozları boynu ve beli rahatlatmaya yönelik olup yorucu hareketler değildir. Kendinize sağlamış olduğunuz mum çeşitlerinin ve gaz lambaları ile tütsü kokularının olduğu bir ortam size yorulmayı nasıl sunardı?  İlk etapta bu büyüleyici derecede huzurlu ortamda en başta ruhunuzun dinlendiğini söylemek gerekir. Çünkü yoga felsefesinde de sağlıklı bir ruh ve zihnin bedeni kontrol edebileceğine olan inanç tamdır. Bu yüzden önemli olana, kendinize değer vererek pratiğinize başlayabilirsiniz.

Yoga Yapanlar Pozitif Düşünüyor

Yoganın yogiyi (yoga yapan kişi) daha pozitif düşüncelere sahip bir insan haline getirdiğine olan inanç yaygındır. Fakat bunun bir batıl inanç olmadığını belirtelim. Zihni huzuru beden ve ruh huzuru ile birleştirmek isteyen her yogi karşılaştıkları durumlarda polyanna gibi davranmasalar da daha yapıcı olmayı zamanla öğrenirler. İçinde bulunulan anın negatif düşüncelerle ve üzücü olaylarla ziyanı hiçbir zaman yapılmaması gereken bir davranıştır. Çünkü anın geri dönüşü  yoktur bu anlamda içinde bulunulan anı ziyan etmemeye çalışan her yogi her pratiğin başında ve sonunda kendine büyük bir teşekkür etmelidir; bedenine bu fırsatı tanıdığı için.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: